Situace / Výzva (max. 200 slov)

Trh s kosmetikou neustále globálně roste i přes finanční krize, a to díky silně konkurenčnímu prostředí i stárnoucí populaci, která bude přirozeně toužit po mladistvém vzhledu. Trh očekává, že prodeje produktů na vyhlazení vrásek a proti stařeckým skvrnám trvale porostou. Kosmetická značka VICHY buduje jako jeden z pilířů produktovou řadu Neovadiol zaměřenou na péči o pleť žen v období kolem menopauzy. I přes očekávání trhu však v roce 2020 zaznamenala řada Neovadiol znatelný pokles v prodejích. Ten ohrožoval nejen tuto produktovou řadu, ale v podstatě celou značku VICHY na našem trhu. Nahrával tak konkurenci, což se projevilo v měřených datech o prodejích.

Data ukázala, že značka VICHY je zákazníky vnímaná jako trendy, módní a kvalitní, ale aktuálně bojuje i s řadou ohrožení, která se jí dříve netýkala. Chybí jí spojení s profesionály, image experta a důkazy o účinnosti produktů, což jsou parametry, které jsou pro cílovou skupinu v současnosti podstatné. U cílové skupiny Neovadiolu o to více, protože se jedná o zralé a zkušené ženy s výrazně náročnějšími potřebami a požadavky na kosmetickou péči.

Značka se potřebovala znovu zapsat do povědomí spotřebitelů, promítnout se do nákupního chování a hledala proto vhodnou cestu. Zmapováním si trhu ověřila vnímání menopauzy ve společnosti a zjistila nízkou úroveň komunikace o tomto tématu, nízkou informovanost žen, odsouvání diskuse do pozadí, stud a překvapivě velkou tabuizaci menopauzy. Této situace využila a uchopila téma menopauzy jako přirozeného životního období ženské populace. Mělo dojít k silnému propojení značky s menopauzou, značka se měla stát expertem a partnerem žen v tomto životním období a díky tomu opět zvýšit prodeje.

Cíle (max. 100 slov)

Primárním cílem bylo účinně navázat kontakt s cílovou skupinou, ovlivnit ji na cestě k nákupu a inspirovat ji k tomu, aby se stala kupujícím, což mělo následně vést ke splnění byznysových cílů.

Cílem kampaně byl meziroční nárůst objemů a tržních podílů v kategorii kosmetické péče pro ženy 45+:
- zvýšení prodejů značky Neovadiol v prvním roce o min. 10 %
- zastavení poklesu tržního podílu v kategorii kosmetické péče pro ženy v období menopauzy

Strategie (max. 300 slov)

Neovadiol je spotřební zboží určené ženám 45-64 let, ABC, se zralou pletí. Značka se od jiných v kategorii odlišuje nabídkou inovativního řešení, které bojuje proti známkám stárnutí pleti s využitím pokročilých technologií a dermatologických výzkumů. Produkty jsou dostupné výhradně v lékárnách a online, což sice podtrhuje závazek k vysoké kvalitě a důvěryhodnosti pro spotřebitele, na druhou stranu ale distribuční kanály omezují dostupnost tohoto zboží oproti konkurenčním produktům.

Značka tradičně využívá pro komunikaci především adaptované globální spoty. I proto je značka českým zákazníkům trochu vzdálená. Navíc, s omezeným rozpočtem bylo jasné, že nezvládneme rozpoutat kampaň vyvolávající zájem a diskusi pouze s pomocí klasických reklamních formátů jinak dobře využitelných pro spotřební zboží. Zvolili jsme tedy spolupráci s vhodnou osobností, která strategii komunikace pomohla. Propojili jsme značku s Evou Holubovou a její dcerou Karolínou, které toto téma zajímá a chtějí o něm otevřeně hovořit. Eva má silnou základnu věrných fanoušků na svém Instagramu, kteří jsou zároveň relevantní cílovou skupinou pro Neovadiol. Předpokládali jsme, že by se o toto téma mohli začít aktivně zajímat a s Evou se radit.

Kreativní a mediální strategie (max. 300 slov)

Primárním formátem komunikace se staly podcasty s názvem Menopauza není pauza. Umožnily nám celkem obsáhle se o tématu rozhovořit a otevřít diskusi z mnoha úhlů ženského života. Úvodní sérii v roce 2021 jsme záměrně směřovali odborně, proto jsme do podcastů vybírali odborníky typu psycholog, gynekolog, sexuolog, dermatolog. Naše influencerky Eva s Karolínou s nimi diskutovaly projevy menopauzy v různých oblastech života, jak se s nimi vyrovnat či jak je přijmout.

Další série podcastů v roce 2022 byla zaměřená lifestylově a primárně byla o lidských příbězích. Do jednotlivých dílů jsme zvali zajímavé osobnosti, které dobře korespondovaly s tématem a zejména s naším produktem a značkou a které se nebály sdílet své životní příběhy s menopauzou, např. Vanda Hybnerová, novinářka Soňa Müllerová s dcerou.

Tuto druhou sérii jsme již nenásilně propojili se značkou Neovadiol. Umísťovali jsme POSm s pozvánkou ke sledování podcastu do lékáren a barevně jsme celou komunikaci podcastů ladili do barev komunikace Neovadiol. Paralelně jsme spustili kampaň na podporu podcastů a produktů Neovadiol. Měření ukazovala, že díky tomu si naše cílová skupina ještě více propojila značku a sérii podcastů.

Podcasty byly dostupné na YouTube a na podcastových platformách Spotify a Apple podcast. Kampaň probíhala převážně online, doplňovaly ji advertoriály a POSm v lékárnách. V online kampani jsme využívali především bannery a reklamu na sociálních sítích.

Landing page kampaně i podcasty byly nasazeny na webu VICHY, zde jsme zároveň sbírali kontakty na návštěvníky pro subscription na newsletter.

YouTube: Funkce a možnosti

YouTube jsme využili jako podcastovou platformu

YouTube: Dosažení cílů

Na YouTube zasáhly podcasty 171 tis. posluchačů, délka poslechu dosahovala průměru 7 minut, oslovila více než 1 tis. nových odběratelů a vyvolala velké množství komentářů: viz. příloha

Doplňující informace (max. 200 slov)

žádné

Výsledky (max. 5 stran)

Spotřebitelské chování je ovlivněno řadou faktorů jako je životní styl, osobnost, motivace, znalosti, postoje, přesvědčení nebo pocity. Dosavadní výsledky kampaně potvrzují, že většinu faktorů, které ovlivňují spotřebitelské uvažování a chování se nám podařilo ovlivnit a dosáhli jsme plánovaných cílů a změn.
Meziroční změny (2022 vs. 2021) byly podle interních prodejních dat klienta následující:
- zvýšení prodejů značky Neovadiol o 18 % (YTD), zatímco nárůst celé kategorie (kterou však reprezentuje hlavně Neovadiol a jeho nejbližší konkurent) činil pouze 11 %. Neovadiol tedy rostl rychleji než trh v rámci kategorie.
- nárůst je viditelný i v letošním roce, data za první kvartál zatím vykazují nárůst +20 %
- v rámci konkrétních produktů Neovadiol zaznamenalo největší meziroční nárůst sérum Neovadiol +208 %, velmi úspěšné byly i denní a noční krémy (+30, resp. 24 %)
- udržení tržního podílu v kategorii péče pro ženy v období menopauzy na úrovni 15 %, s cílem pro další období postupně získávat vyšší tržní podíl na úkor konkurence

Kampaň se skutečně projevila v zájmu o téma menopauzy v mnoha kanálech. Každá z vln kampaně viditelně přispěla ke zvýšení zájmu o téma menopauza vyjádřeného intenzitou vyhledávání na Google, které často koreluje s povědomím o tématu či značce o cca 70 % oproti průměru předchozího období.

Zdroj: viz. příloha

Úspěšně skórovala kampaň ve zvolených digitálních kanálech, např.
- na YouTube zasáhly podcasty 171 tis. posluchačů, délka poslechu dosahovala průměru 7 minut, oslovila více než 1 tis. nových odběratelů a vyvolala velké množství komentářů:
- na Spotify zaznamenaly ve sledovaném období 42 tis. zhlédnutí. 90 % diváků představovaly ženy, nejčastěji ve věku 45-59 let (65 % diváků), které jsou relevantní cílovou skupinou.
- videa dosahovala nadprůměrných výsledků v metrikách dokoukatelnosti.