Situace / Výzva (max. 200 slov)

Gambrinus prodá nejvíce čepovaného piva na vesnicích a v menších městech. V hospodách u venkovských fotbalových hřišť je Gambrinus doslova doma. Tyto fotbalové hospody často neslouží jen skalním fanouškům, ale při zápasech organizují koncerty, grilovačky a další kulturní akce. Většinou je spravuje klub a často jsou centrem společenského života na vesnici.

KLUB POTŘEBUJE HOSPODU
Bez dobré a funkční hospody kluby většinou nemají peníze na provoz a údržbu, a proto se musejí spoléhat na dobrovolníky. Bez peněz nevychovají mladé hráče, kteří by postupně nahrazovali ty vysloužilé. Často se stane, že nesloží ani jedenáctku na zápas. Klub tak postupně upadá a časem zaniká. S klubem upadá i společenský život v obci a samozřejmě i prodej čepovaného piva na venkově.

KOPEME ZA FOTBAL
Gambrinus se snaží tomuto negativnímu trendu zamezit, a proto dlouhodobě podporuje amatérský fotbal a klubové hospody na venkově projektem Kopeme za Fotbal (dále jen KZF).

VÝKOPNÁ
Před startem podzimní části amatérských soutěží Gambrinus pravidelně připravuje komunikační kampaň cílenou na klasickou pivní cílovou skupinu 40+. Cílem je přilákat fanoušky na výkop sezóny a upozornit na důležitost amatérského fotbalu pro život na venkově.

Zadání a cíl se ani tento rok nezměnili. Výzvou bylo přizpůsobit výkop sezóny postcovidové pošramocené atmosféře na tribunách i na hřišti.

Cíle (max. 100 slov)

OBCHODNÍ:
Aktivovat alespoň 150 amatérských fotbalových klubů, aby po letní pauze začaly opět čerpat výhody projektu Kopeme za fotbal – kupovat pivo, nahrávat body do projektu, získávat odměny, využívat komunikační materiály Gambrinusu atd.

MARKETINGOVÉ A KOMUNIKAČNÍ:
Zaujmout kampaní mladší publikum, které většinou komunikace značky Gambrinus nechává chladnou, i když reklamy viděli (ve skupině 18 až 35 si vidění reklamy značky podpořeně vybavuje v průměru méně, než 20 % lidí).
Zvýšit povědomí o důležitosti podpory amatérského fotbalu pro společenský život na venkově – předat komunikací správné sdělení.

Strategie (max. 300 slov)

PRŮZKUM V TERÉNU
Abychom co nejlépe pochopili postcovidovou situaci v klubech, vydali jsme se do terénu. Navštívili jsme TJ Byšice, jeden z klubů zapojených do projektu Kopeme za fotbal, a v neformální atmosféře vyzpovídali jeho vedení a členy.

STARÁ GARDA
Fanouškovskou základnu v Byšicích tvořili hlavně místní muži po čtyřicítce, pro které byla návštěva hřiště rituálem. Tento rituál narušily covidové pauzy a následně povinné kontroly očkovacích průkazů. Ti, kteří se na tribuny doteď nevrátili, už podle vedení na stadion nic nepřitáhne.

Závěr střetnutí byl jednoznačný a potvrdil naši hypotézu. Amatérský fotbal nevyhnutelně potřebuje mladou krev – na hřišti, v klubech i na tribunách.

MILENIÁLOVÉ
Zaměřili jsme na lidi, kteří mají vůli formovat své okolí a chápou důležitost komunitního života. Jsou to mladí otcové ve věku 25 až 40 let, kteří chtějí být vzorem svým dětem a jsou ochotni pro zlepšení života na venkově něco udělat.

ZMĚNA PROPOZICE
Vesnický fotbal má stereotypní nálepku události, kde zatrpklí dědové s kelímkem v ruce hulákají na hřiště z polorozpadlé tribuny. Přitom to tak být vůbec nemusí. Stačí parta srdcařů, chuť zamakat a využít benefity programu Kopeme za Fotbal. Z fotbalového zápasu se snadno může stát víkendový zážitek pro rodinu.

TAK VZNIKLA „KOPAKABRÁNA“
Fiktivní dovolenková destinace, kterou můžeme mít téměř všichni za plotem, pokud na amatérsky fotbal nezanevřeme.

Kreativní a mediální strategie (max. 300 slov)

DESTINACE SNŮ
Tradiční místní kuchyně, přírodní úkazy, slunce, osvěžující nápoje, festivalová atmosféra. Všechno, co byste očekávali od správné dovolené, najdete i na Kopakabráně.

OBJEDNEJTE NA INVIA.CZ
Populární destinace nemůže chybět na největším dovolenkovém portálu v Česku. Proto jsme se spojili s CK Invia a TJ Byšice a uspořádali vzorový all inclusive zájezd do Kopakabrány. Konal se 13. 8. 2022 a mohl si ho za 99 Kč zakoupit kdokoliv.

„JEDEME NA HŘIŠTĚ!“
Pro vytvoření hymny Kopakabrány jsme oslovili kapelu, kterou si každý mileniál spojuje s letní pohodou – Yo Yo Band. Legendární hit Jedem do Afriky jsme upravili a přetextovali na Jedeme na hřiště. Nechyběl ani nový videoklip, který se stal hlavní kreativou celé online kampaně. Videoklip jsme využili na Youtube, socialnich sítích a video inventářich pomocí přímého nákupu.

PAVEL HORVÁTH
Kdo by byl lepším průvodcem a tváří Kopakabrány než ambasador projektu KZF Pavel Horváth, který z amatérského fotbalu sám vzešel a dokonale ho probádal. Ve videoklipu, krátkých video formátech i statických proklikových reklamách na sociálních sítích a bannerech pozval lidi do Kopakabrány.

RÁDIO, INFLUENCEŘI A REDAKCE
V sérii moderátorských vstupů na Rádiu Kiss teasovali Kopakabránu Aleš Matoušek a Radek Hrdina. Patrik Hezucký a Petr Svěcený navštívili Kopakabránu osobně. V sérii placených redakčních článků o Kopakabráně napsali v iSport, Blesku, aha, Extra a G.cz

YouTube: Hlavní záměr a měřitelný cíl

Cílem reklamy na Youtube byl zásah v cílové skupině a co nejvyšší kompletní shlédnutí hymny a videoklipu Kopakabrány od kapely Jo Jo Band o celkové délce 1:52. Abychom zajistili rozpoznání značky, produkt a ambassador projektu Kopeme za fotbal Pavel Horváth se objevili hned v první vteřině videoklipu.

YouTube: Funkce a možnosti

Melodii písničky “Jedem do Afriky” od Yo Yo Bandu rozpozná téměr každý mileniál. Youtube pre-roll byl skvělým formátem, kde dokážeme zvukouvou stopou v prvnich 5 vteřinách pre- zaujmout diváka a přijmět ho dosledovat naši chytlavou reklamu do konce.

Nepřeskočitelné 20 vteřinové cuty nám pak pomohli dodatečně doručit zdělení ve skrácené formě a navýšit zásah a předání sdělení.

Youtube brand lift studie nám umožnila snadno si oveřit, kolik lidí z cílové skupinysi naši reklamu na Youtube zapamatovalo

YouTube: Dosažení cílů

Z vice než 500 000 impresí pre-roll reklamy jsme získali 108 000 zhlédnutí o průměrné délce shlédnutí 1:21 a celkové době sledování téměr 2 500 hodin!

Dalších 6 700 zhlédnutí nám doručilo organické vyhledávání a celkovou dobu sledování navýšilo na vice než 2 700 hodin.

Nepřeskočitelnými 20-vteřinovými cuty jsme získali dalších 560 000 zhlédnutí.

Brand lift ukázal vysoce nadprůměrný Ad recall lift +6,5 % v skupině M+Ž 25 až 34 let a +4,9 % v skupine M+Ž 18 až 24 let. Celkový Ad recall lift v populace byl +3,7 %.

Doplňující informace (max. 200 slov)

Nejsou

Výsledky (max. 5 stran)

OBCHODNÍ:
Do aktivity se zapojilo více než 200 amatéřských klubů (cíl >150), které pro fanoušky uspořádali vlastní pobyty v Kopakabráně a pomocí kampaňových reklamních materiálů ji promovali na svých webech, sociálních sítích i na plakátech obci (zdroj: PPAS internal campaign report)

MARKETINGOVÉ A KOMUNIKAČNÍ:
Kampaň rezonovala vysoce nad dlouhodobý benchmark značky Gambrinus. Míra zapamatování videní kampaně (prompted branded reach) v cílové skupině 18 až 35 dosáhla 24 % (cíl >20 %) a v skupině 25 až 35 let dokonce 35 % (zdroj: PPAS CEBIT tracking report).

Že kampaň rezonovala s mileniály potvrzuje i vysoce nadprůměrný Ad recall lift 6,5 % v demografické skupině 25 až 34 let (zdroj: Youtube brand lift study).

Jako hlavní sdělení kampaně si lidé, které zasáhla odnesli důležitost podpory fotbalu a značku Gambrinus a claim „Kde se hraje, tam to žije“ (zdroj: PPAS BBT tracking). Diváci také ocenili volbu písničky a atmosféru komunikace.

Zájezd do Kopakabrány si na Invii otevřelo za první týden více než 5 000 lidí a vyprodal se za fantastických 24 hodin! (zdroj: INVIA report)

O Kopakabráně psala média i organicky a zdarma jsme zasáhli dalších 1,35 mil. lidí (zdroj: campaign report)

Sledováním a poslechem videoklipu Kopakabrány strávili lidé na Youtube téměř 2500 hodin. Průměrna délka sledování byla 1:21 (zdroj: Youtube). View-throug-rate videoklipu v inventářích vydavatelstva CNC dosáhla skvělých 35 % a u Extra dokonce 54 %! (zdroj: Publicis campaign report)

Sentiment kampaně byl z 90 % pozitivní, což je vysoce nad benchmark komunikace značky Gambrinus (interní benchmark pozitivních reakcí je 60 %).

Kampaň jen v online prostředí zasáhla celkově 2,6 mil. lidí. (>90 % cilove skupiny).

Videa kampaňe

Galerie kampaně