Situace / Výzva

Až pětina Čechů si dopřává raději koupele než sprchu, jen v Praze jich denně proběhne přes 200 tisíc. Přesto jen málo lidí si vzpomene, že dát si vanu, opravdu pomůže proti stresu, únavě nebo nudě.
Značka tetesept se už několik let utápí na dnech regálů. Působí neviditelně, jak v očích zákazníka, tak v očích velkých drogistických řetězců a e-shopů. Jak přesvědčit, že zaprášený a lékárensky vypadající německy mluvící brand je to, co na regálech chtít? Tetesept doposud nekomunikoval v tradičních médií ani online prostředí. Portfolio je široké a produkt. řady čítají i desítky výrobků s jinými cíl. skupinami.
S velmi malým rozpočtem bylo potřeba vybudovat povědomí o značce a sjednotit komunikaci hned pro několik cíl. skupin. Vydali jsme se tedy na krátkou, za to pěkně bouřlivou plavbu na soc. sítích, v PR a s influencery. Našli jsme takové, kteří mají vanu (někteří i na hotelu!) a pořádně se v tom vykoupali.
Jen v rámci sítě drogerií dm a Rossmann narostl prodej dětského sortimentu oproti Q1 2020 o 176 %. Solí do koupele se prodalo o 83 % více než ve stejném období v loňském roce a novináři prožili dlouhé horké koupele s teteseptem. O brandu vyšlo skoro 50 výstupů, a to bez mediální podpory.

Cíle

Zvednout tetesept ze dna a dostat ho do každé důležité novinářské vany, přivlastnit si v médiích téma zimních koupelí a edukovat hned v několika oblastech. Jak se koupat s dětmi, jak je ve vaně zabavit nebo jak si ulevit od bolestí po namáhavém dni. U spotřebitelů a vendorů zvednout brand awareness, aby se tetesept stal poptávaným produktem a mohl zalistovat více ze svých produktových řad. V neposlední řadě přinést značce sex appeal, počeštit jí a představit publiku jako kvalitní produkt. Mediální mix pak uzpůsobit malému rozpočtu (400K/3 měsíce).

Strategie

Značku tetesept jsme chtěli komunikovat nejen jako každodenního domácího společníka, ale také jako erudovanou značku za kterou stojí odborníci. Ty jsme hledali dle zaměření produktových řad, aby podpořili naše tvrzení a doporučili všem dát si vanu, a to klidně několikrát týdně. Speciálně jsme se zaměřili na zdravotní aspekty po sportu a na koupele malých dětí.

Jelikož tu dosud značka tetesept komunikovala jen velmi sporadicky a nepravidelně, bylo potřeba naplánovat komplexní integrovanou kampaň. Mimo tradiční PR jsme do komunikačního mixu zařadili také influencer marketing, a pak také komunikaci na Instagramu. Ten bylo potřeba dokonce celý založit, a tudíž ho strategicky promyslet od úplného začátku.

Cílová skupina byla velmi široká. Od obligátního “všichni” jsme ji nakonec specifikovali na rodiny s malými dětmi, všechny, co si rádi po dlouhém dni dělají radost uvolňující koupelí a na sportovce (profi i rekreační), kteří potřebují často ulevit svému tělu. Do poslední skupiny jsme zařadili i ty, kteří mají naopak sedavé zaměstnání a svůj pohybový aparát namáhají jiným způsobem.

Kreativní a mediální strategie

Naší integrovanou kampaň jsme zaštítili hastagem #dejsivanu, který v sobě odráží všechno, co jsme v jednotlivých komunikačních kanálech potřebovali. Apelovat na publikum, aby se oddalo, zejména v době covidové, pořádnému domácímu wellness. Stěžejní bylo doporučit produkty, které mohou pomoci a rozvířit téma i po odborné stránce.

Za kormidlem stálo PR, kde jsme ve spolupráci s experty vytvořili návody a inspiraci pro koupání dětí i na zdravotní koupele. Na článcích jsme spolupracovali s odborníky na wellness, aromaterapii nebo, v případě dětského tématu, s pediatričkou. Mezi nástroji nechyběly také barterové spolupráce (zejména soutěžní) a delivery vybraným novinářům a novinářkám. Díky rozesílce kreativních balíčků s tématickými vzkazy a dárky jsme s novináři v rámci značky tetesept navázali vztah - svou roli zde totiž hrála osobní zkušenost novinářů s produkty. Na media relations jsme kladli velký důraz po celou dobu kampaně. Za žádný výstup jsme neplatili. Celou PR komunikaci jsme zahájili stylově na Světový den bublinkové koupele, který připadá na 8. ledna.

Influenceři byli vybírání dle publika a zaměření. Blogující maminka Lucie Zimová reprezentovala dětské produkty, fitness koučka a běžkyně Aneta Synková wellness a kajakář Josef Dostál produkty zdravotní a pro sportovce. Až úsměvnou bariérou ve výběru se pro nás stal fakt, že jen velmi málo influencerů má doma vanu. Například Pepa se nakonec fotil ve vaně v hotelu při své pracovní cestě. Skoro se tam při své výšce nevešel, ale nakonec vše dokonale odkomunikoval.
V digit. prostředí jsme spustili poprvé kotvu teteseptu na Instagramu, který byl potřeba jak pro komunikaci influencerů, tak jako hub pro novináře. Tetesept má totiž jen německé oficiální webové stránky, nikoliv české profily. Vlastní lifestylové fotky s produkty se nám pak hodily i v PR, novináři je masivně přebírali a my tak získávali v médiích mnohem víc prostoru než pouze s produk. tipy. Koupele v tradičních médiích tak na jaře ovládla značka tetesept.

Doplňující informace

V Instagramovém gridu jsme se málem utopili v barvách. Využili jsme krásné pastelové odstíny solí a jejich vlastnosti a zasadili je do různých komunikačních momentů spojených s koupelemi ve vaně. Každý si mohl najít tu svou vlastní chvilku a vlastní styl koupele. Sjednocovací #dejsivanu byl postoupen v komunikaci jak na oficiálním kanálu, tak i u influencerů viz příloha. č. 1

Vaničkování s dětmi, nebo relax po dlouhém tréninku - #dejsivanu bylo ústředním motivem všech výstupů našich ambasadorů. Pepa Dostál to navíc prožíval z Floridy, kde nám z vany čouhal na všechny strany! Aneta Synková zas řešila stěhování a sprchový kout. Není vůbec legrace sehnat influencery s pořádnou vanou! viz příloha č. 2

Rozpočet

do 1 mio

Výsledky

Naše komunikace měla velmi konkrétní dopad na obchodní výsledky značky tetesept. Jen v rámci sítě drogerií dm a Rossmann ve spojení s interním systémem narostl prodej dětského sortimentu oproti Q1 2020 o 176 %. Zároveň dva nové e-shopy produkty tetesept zalistovaly, dva další pak rozšířily portfolio nabízených produktů i o zdravotní sortiment. Solí do koupele se prodalo o 83 % více než ve stejném období v předchozím roce. Koupelové koncentráty pak v prodejích vyskočily o 454 %.

V rámci PR nám rozpočet nedovolil jakoukoli placenou spolupráci, všechny výstupy tak jsou neplacené a jsou výsledkem naší pečlivé práce, osobní komunikace s novináři, kreativního přístupu k tématu nebo barterové spolupráce. Za tři měsíce kampaně vyšlo celkem 46 výstupů s celkovým dosahem přes 11,7 milionů. Mezi výstupy patřily například články nebo tipy v Metru, Deníku, Aha!, v časopisech Maminka, Tina, Žena a život, Překvapení, Claudia, Můj svět, Svět ženy, Glanc nebo na webech bleskproženy.cz, ženy.cz, maminka.cz, novinky.cz, jenproženy.cz, žena-in.cz a další. Řada médií kompletně využila naše články, což svědčí o jejich kvalitě a vhodném formátu komunikace.

Komunikace influencerů měla celkový reach 301 064 osob a zaznamenala celkem 2 996 interakcí.

Při mediálním rozpočtu 39 984 Kč pro 12 feedových příspěvků a 3 sady stories s optimalizací na reach jsme zasáhli přes 650 unikátních uživatelů s průměrnou frekvencí 4,16 zobrazení reklamy a při ceně necelých 15 Kč za 1 000 zobrazení. Všechny metriky považujeme, vzhledem k možnosti porovnání s jinými klienty, za velmi pozitivní. CPM 15 Kč je pod benchmarkem instagramové reklamy v České republice a frekvence zobrazení vyšší než 4 v průběhu tří měsíců je při daném rozpočtu více než ideální k postupnému posilování značky v digitálním prostoru.

Kampaň měla také z pohledu klienta dopad na image značky, která je nově vnímaná jako modernější a atraktivnější, oproti dosavadnímu “sterilnímu” vnímání brandu. “Vďaka kampani sa zvýšilo povedomie o značke a pozitívne ovplynilo predaje. Registrujeme opakované nákupy, čo znamená, že kampaň nám priniesla lojálnych zákazníkov. Oceňujem tiež entuziazmus týmu, ktorý na kampani teteseptu naďalej pracuje,” doplňuje Simona Ivančová, brand manažerka značky tetesept.

Galerie kampaně